1 dubna, 2023 Od m.mejzlik@centrum.cz

Stoprocentně dřevěný vůz je tu!

Revoluční projekt vzniká na Vysočině. Mladá a progresivní firma CNC-pack se rozhodla angažovat v automobilovém průmyslu a vyrábí stoprocentně dřevěný vůz. Jak to jde popisují sami hoši z firmy:

Není čas ztrácet čas a tak vývojáři, které stejně žádné nemáme, nedělali zmenšený model auta. Prostě jsme si nakreslili, že to bude takový trochu autobus, trochu sporťák a trochu malý vůz do města a dali jsme se do práce.

Karoserie nebude problém, proto si jí necháváme až úplně nakonec. Začali jsme dělat kola, po
zvolení vhodného měkkého dřeva ani moc nedrncají. Nápravy, poloosy, pružiny, všechno máme ze dřeva. I speciální tlumič plněný pilinami jsme vyrobili. Aktuálně řešíme, jak uděláme okna. Uvažujeme
racionálně: Papír je vlastně ze dřeva a to i ten průsvitný. Takže brousíme, co to dá a už máme desku
tak slabou, že je přes ní docela dobře vidět. To půjde. Místo zrcátek naopak nablýskáme jiné prkýnko tak, že v něm bude vidět dozadu úplně dokonale.

Trochu problematické se zdá denní svícení, žárovky nepřichází v úvahu, nejsou ze dřeva. Plán je vyrobit na přídi auta malé budky, ve kterých bude hořet oheň – ve dne menší, v noci větší, přikládat bude úkol spolujezdce a půjde to i za jízdy. Zásobu dřeva bude mít pod nohama, protože „trochu autobus“.

Dřevěná kolečka do převodovky vypálíme hravě, tam jde jen o to dát všechno dohromady, ale motor, to bude oříšek. Ale když říkáme, že dokážeme vyrobit cokoliv, tak prostě cokoliv. I olej ze dřeva nějak vymyslíme. Samozřejmostí jsou pak čtyři koncovky výfuku, protože „trochu sporťák“.

Nová koncepce přináší řadu nečekaných výhod. Zdá se například, že nebudou potřeba brzdy, protože auto stejně moc rychle nepojede. Z toho důvodu nemusíme ani řešit ABS a další elektronické pomocníky.  Ani airbagy, ty by ze dřeva byly poněkud tvrdé. Dalším krokem bude vyjednat si stejné výhody jako mají eko vozy, bude to potřeba, protože „trochu malý vůz do města“.

Na celém projektu je ještě dost práce a tak nyní budeme v klidu pracovat a novinky si necháme pro sebe. A jestli je prozradíme, tak třeba zase někdy na Apríla.